top of page
Zdjęcie autoraKasia Dźwigała

PAS POPORODOWY - CZY WARTO ZAKUPIĆ?



Bardzo modne ostatnim czasie stało się noszenie gorsetów wyszczuplających lub noszenie pasów zbierających fałdki na brzuchu po porodzie, tworząc zgrabną talię oraz płaski brzuch. Na grupach i forach dla młodych mam sporo jest zapytań o takie akcesoria. Pytanie brzmi, czy faktycznie ze względu zdrowotnego takie gadżety są niezbędne po porodzie? Poniżej kilka wpisów z takich grup:


W internecie możecie przeczytać, że pas poporodowy ma same zalety. Jego zadaniem jest wysmuklenie sylwetki, wzmocnienie mięśni brzucha po porodzie, ma przeciwdziałać przepuklinie, ułatwić wykonywanie ćwiczeń, pas jest pomocny przy rozejściu mięśnia prostego brzucha. Można go nosić już po 2 tygodniach od porodu naturalnego i w momencie zagojenia rany po cesarskim cięciu. Czy po tych pięknych słowach warto kupić pas? Odpowiedź jest jednoznaczna - NIE ! Nie kupuj takich akcesoriów, to co przed chwilą przeczytałaś to kompletna bzdura. Pasy i gorsety poporodowe przynoszą dużo więcej negatywnych skutków niż pożytku.


JAKIE KONSEKWENCJE NIESIE ZA SOBĄ NOSZENIE PASA/GORSETU PO PORODZIE:

🔻osłabia mięśnie stabilizujące tułów oraz mięśnie brzucha: poprzeczny, prosty, skośne zewnętrzny oraz wewnętrzny,

🔻rozleniwione mięśnie nie sprawują funkcji stabilizującej -> przejmuje ją pas. Mięśnie zostają rozleniwione i nie pracują tak jak powinny,

🔻zostaje utrudnione oddychanie, poprzez ściśniecie przepony,

🔻noszenie pasa prowadzi do złej postawy i garbienia się,

🔻ściśnięte narządy nie dostają odpowiedniej ilości tlenu oraz krwi, przez co mogą powstać problemy z trawieniem, zaparciami, perystaltyką jelit,

🔻noszenie pasa/gorsetu powoduje zmianę (zwiększenie) ciśnienia w jamie brzusznej, co prowadzi do nacisku na narządy wewnętrzne, które wypychają pęcherz oraz macice (obniżenie narządów, nietrzymanie moczu),

🔻ściśnięte narządy prowadzą do osłabienia mięśni dna miednicy.


Poniżej zaprezentowano grafikę, która pokazuje co dzieje się z narządami wewnętrznymi, podczas używania pasa poporodowego.


JAKIE JEST WIĘC ROZWIĄZANIE🤔?

Przede wszystkim dać sobie czas. Twój brzuch rósł przez 9 miesięcy, musi mieć więc odpowiedni czas, żeby wrócić do stanu sprzed zajścia w ciążę. Po porodzie warto wybrać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej, która pomoże dobrać Ci odpowiednie ćwiczenia na mięśnie głębokie, zastosuje odpowiednią terapię oraz wspomoże mięśnie kinesiotapingiem.


PODSUMOWUJĄC:

Niech Ci nigdy nie przyjdzie do głowy korzystać z takich pasów po porodzie. Naszego go przynosi same negatywne skutki: obniżenie narządów wewnętrznych, problem z trawieniem, osłabienie mięśni dna miednicy i wiele, wiele innych. Daj sobie czas na spokojne dojścia do siebie i regenerację. Po zakończeniu połogu udaj się do fizjoterapeutki uroginekologicznej, z którą omówisz plan powrotu do formy. Fizjoterapeutka dobierze odpowiednio ćwiczenia dostosowane do stanu Twojego zdrowia.


Pozdrawiamy

Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapia



mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna



214 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page