top of page
Zdjęcie autoraKasia Dźwigała

OBRZĘKI W CIĄŻY 🐳💦 - JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

Zaktualizowano: 19 kwi 2022



Jako, że sama jestem w ciąży czasami zmagam się z obrzękami, postanowiłam napisać dla Was ten post z praktycznymi radami, jak w domowych warunkach i z pomocą specjalisty poradzić sobie z OBRZĘKAMI 🐳💦 . Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.


1. CZYM SĄ OBRZĘKI 💧🦵🏻

Obrzęki to dość popularna dolegliwość występująca u ciężarnych, ponieważ dotyczy aż 3/4 kobiet w ciąży. Pojawiają się głównie pod koniec II i występują przez cały III trymestr ciąży. Obrzęki u ciężarnych najczęściej dotyczą dłoni (często nie można zdjąć pierścionka i obrączki), stóp (stopy nie mieszczą nam się do butów, zwłaszcza typu balerinki czy adidasy, unikaj noszenia zbyt obcisłych skarpetek) oraz łydek (widać charakterystyczne odciśnięte paski z bocznej strony łydki -> np. po całym dniu noszenia spodni).

2. KIEDY OBRZĘKI POWINNY NAS ZANIEPOKOIĆ🤔⛔️?

Kiedy po zastosowaniu domowych sposobów, które poznacie poniżej, wizyty u fizjoterapeuty czy dłuższym odpoczynku obrzęki nie zmniejszają się. Dodatkowo zaniepokoić powinny nas obrzęki występujące w okolicy ud, podbrzusza, twarzy oraz ramion. Tego typu obrzęki w ciąży w połączeniu z nadciśnieniem tętniczym, białkomoczem oraz zaburzeniami widzenia mogą sugerować zatrucie ciążowe, czyli inaczej gestozę. Natychmiast zgłoś się do lekarza lub do fizjoterapeuty.


3. JAKIE SĄ PRZYCZYNY OBRZĘKÓW W CIĄŻY:

⭐️ zwiększona objętość krwi krążącej w organizmie (około 2,5 litra),

⭐️ utrudniony odpływ krwi z nóg do serca z powodu ucisku powiększonej macicy na żyły biodrowe,

⭐️ gromadzenie się większej ilości wody na ,,zapas”, gdyby podczas porodu wystąpił krwotok oraz utrata płynów ustrojowych,

⭐️ przenikanie wody z osocza do tkanek miękkich, prowadzące do obrzęków zastoinowych,

⭐️ zbyt długie przebywanie kobiety ciężarnej w pozycji siedzącej lub stojącej,

⭐️ nieprawidłowa dieta oraz szybkie przybieranie na wadze,

⭐️ upały lub przegrzewanie się,

⭐️ ciąża mnoga,

⭐️ wzrost poziomu hormonów: progesteronu oraz estrogenu, które wpływają na napięcie oraz przepuszczalność naczyń krwionośnych.


4. DOMOWE SPOSOBY NA OBRZĘKI 🏠:

POZYCJE UŁOŻENIOWE 🛌: połóż się na plecach, tak aby Twoje nogi były oparte o ścianę (możesz to zrobić na trzy sposoby zaprezentowane na zdjęciach poniżej). W takiej pozycji powinnaś poleżeć 10-30 minut. Podczas spania wybieraj pozycje w leżeniu na boku z poduszką lub zwiniętym kocem znajdującym się pomiędzy kolanami, odciąży to Twoje stawy biodrowe oraz zapewni lepszy przepływ limfy.


PIJ SPORO WODY🥛🚰: minimum 2-3 litry czystej wody dziennie, unikniesz wtedy gromadzenia się wody w przestrzeniach międzytkankowych w celu uniknięcia odwodnienia. Doskonałym sposobem na picie wody jest zaznaczanie kresek na butelce z godziną, do której trzeba wypić daną ilość wody. Jeśli smak wody nie jest dla Ciebie przyjemny, możesz dodać ulubione owoce, miętę lub specjalne kapsułki zmieniające smak wody. Staraj się pić wodę często i w mniejszych ilościach. Dodatkowo na obrzęki dobrze sprawdza się pokrzywa🪴.


ODPOWIEDNIA DIETA 🥗: unikaj posiłków z dużą ilością soli 🧂(zatrzymuje wodę w organizmie), jedz produkty bogate w białko (nabiał🍼, chude mięso🍗, ryby🐟, jaja🥚, nasiona roślin strączkowych, orzechy i pestki🥜), produkty bogate w potas (rośliny strączkowe, suszone owoce, kakao☕️, pomidory🍅, seler, zielone warzywa🥒, ziemniaki🥔, marchew🥕, banany🍌, brzoskwinie🍑), unikaj spożywania alkoholu🍺🥂🍷🍹.


MOCZ NOGI W CHŁODNEJ WODZIE🪣: przygotuj sobie miskę z chłodną wodą, dodaj do niej pół szklanki soli 🧂(soli kamiennej, himalajskiej). Możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego🧴 np. rumiankowego, lawendowego, szałwiowego lub z krwawnika. Opcjonalnie, żeby przyśpieszyć efekt możesz dodać kostki lodu 🧊. Taka kąpiel powinna trwać około 10-15 minut dziennie.


WYBIERZ KĄPIEL POD PRYSZNICEM🚿 ZAMIAST DŁUGIEGO SIEDZENIA W CIEPLEJ WANNIE🛀: stosuj naprzemienny strumień ciepłej wody, raz ciepła, raz zimna, kończąc na chłodnym strumieniu wody. Długie przebywanie w ciepłej wannie (zwłaszcza w III trymestrze) może spowodować silne skurcze, krwawienia lub nawet przedwczesny poród.


STOSUJ ZIMNE KOMPRESY 🥶💎🧻: zmocz ściereczkę lub ręcznik w chłodnej wodzie, następnie połóż na opuchnięte kończyny dolne, trzymaj tak przez 10-20 minut. Dobrym zamiennikiem dla kompresu z ręcznika są kompresy żelowe, które dostaniesz w każdej aptece. Trzymaj je w zamrażarce, przed użyciem owiń w materiał/ręcznik aby nie doszło do odmrożenia.


NOŚ ODPOWIEDNIĄ GARDEROBĘ: w okresie jesienno-zimowym postaw na specjalne pończochy uciskowe, latem całkowicie zrezygnuj z obcisłych spodni👖, skarpetek🧦 oraz rajstop.


CHODŹ NA BOSAKA🦶🏻: w okresie zimy, gdy za oknem pojawi się śnieg możesz chodzić na bosaka po śniegu, doskonale poprawi to krążenie. Latem korzystaj z chodzenia po piasku oraz trawie.


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA🧘🏼‍♀️🏊🏻‍♀️: w trakcie ciąży bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Wybieraj aktywność dostosowaną do stanu swojego zdrowia: basen, ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, ćwiczenia na kręgosłup - dla ciąży fizjologicznej powinno to być 150 minut tygodniowo. Pod koniec ciąży zamień aktywność na spacery, ćwiczenia na piłce, delikatne rozciąganie. Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże pobudzić pompę mięśniową. Unikaj długiego stania oraz siedzenia🪑.


5. JAK FIZJOTERAPIA MOŻE POMÓC PRZY OBRZĘKACH W CIĄŻY👩🏼‍⚕️:

MASAŻE LIMFATYCZNE🦵🏻💆🏼‍♀️: odpowiednio wykonane masaże przeciwobrzękowe doskonale przepchną zalegającą zastoje limfatyczne oraz obrzęki. Masaż na obie kończyny dolne powinien trwać minimum 60-90 minut. Drenaż limfatyczny rozpoczynamy od odpowiedniego ułożenia - ułatwiającego odpływ chłonki. Pierwszym elementem masażu udrożnienie pnie limfatycznych i węzłów chłonnych leżących przy ujściu żylnym, a dopiero później można opracowywać dalsze części. Drenaż zawsze wykonuje się od obwodu w kierunku ujść żylnych.


SZCZOTKOWANIE NA SUCHO - o zaletach szczotkowania oraz jak to robić poprawnie powstanie osobny post, bo jest ich całkiem spora ilość. Regularne szczotkowanie ciała na sucho (a zwłaszcza kończyn dolnych) pobudza do pracy krążenie krwi oraz limfy, co wpływa na usprawnienie pracy naczyń krwionośnych. Zmniejsza obrzęki w obrębie ud, łydek, kostek oraz stóp. W trakcie ciąży możesz normalnie szczotkować całe ciało: brzuch, dekolt, kończyny górne oraz kończyny dolne - usunie to rogowaciejący naskórek, uelastyczni skórę, zapobiegnie powstawaniu rozstępów oraz cellulitu. W III trymestrze zrezygnuj ze szczotkowania brzucha i jego okolic.


ĆWICZENIA PRZECIWOBRZĘKOWE🦶🏻🦿: ćwiczenia mają na celu głównie uruchomienie tzw. pompy mięśniowej łydki, która zwiększa odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych. Ćwiczenia powinno wykonywać się kilka razy w ciągu dnia, powinny trwać 10-15 minut. Ćwiczenia przeciwzakrzepowe przydadzą Ci się po porodzie do pierwszej pionizacji.



APLIKACJE KINESIOTAPING🧬🩹: doskonale sprawdzą się jako dodatek do terapii prowadzonej przez fizjoterapeutę. Kinesiotaping polega na zastosowaniu specjalnych aplikacji z plastrów wykonanych z bawełny oraz akrylu. Ze względu na okres ciąży w gabinecie stosujemy najwyższej jakości produkty, które zawierają hipoalergiczny klej, który nie powoduje alergii. Plastry te są w większości wodoodporne, więc normalnie można się z nimi kąpać. Aplikacja kinesiotapingu limfatycznego stanowią całodobową terapię przeciwobrzękową. Liczne badania naukowe potwierdzają skuteczność terapii kinesiotapiwgu limfatycznego jako alternatywnej medok walki z obrzękami.


Aplikację limfatyczną stosujemy do maksymalnie 5-6 dób.



6. OBRZĘKI PO PORODZIE 🐳💧🤱🏼:

Gdy obrzęki towarzyszyły Ci w ciąży mam niestety zła wiadomość. Istnieje ryzyko, że obrzęki będą się utrzymywały kilka dni lub tygodni po porodzie. W tym czasie nadmiar wody zostaje wchłonięty do naczyń krwionośnych, następnie przefiltrowany przez nerki i wydalony z moczem. Zwróć uwagę czy po porodzie Twoje ciało nie nabiera wody - ponownie puchnie, czy nie przybierasz około 0,5 kg tygodniowo. Może to świadczyć o obrzękach ukrytych, które równomiernie rozkładają się w tkance podskórnej w całym ciele. Aby to sprawdzić uciśnij palcem miejsce przy kości piszczelowej w połowie podudzia. Jeśli po 5 sekundach wgłębienie nie zniknie i będzie się utrzymywać świadczy to o występującym obrzęku, powinnaś skonsultować się z lekarzem.


Pozdrawiamy

Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapia ☺️


mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) -fizjoterapeutka uroginekologiczna

288 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page